Wniosek o urlop macierzyński

Przyszli rodzice zawsze planują dokładnie wychowanie i opiekę nad swoim dzieckiem – zwłaszcza tuż po narodzinach. Oczywiste jest, że dziecko wymaga wówczas wiele uwagi, ale przede wszystkim powinna to być uwaga i bliskość zapewniana przez matkę.

Również kobieta po porodzie ma prawo czuć się zmęczona i obolała, dlatego konieczne jest, aby mogła odpoczywać przez dłuższy czas, dojść do siebie i nacieszyć się nowo narodzonym maleństwem. Z tego powodu państwo wychodzi naprzeciw rodzicom i w 2013 roku zmienia warunki udzielania urlopu macierzyńskiego, a także urlopu wychowawczego dla rodziców.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, tak jak dotychczas, jednak nadeszły również spore zmiany. Przede wszystkim, kobieta może wykorzystać część urlopu jeszcze w ciąży, przed porodem. Jest to wygodne dla tych pań, które są w ciąży mnogiej albo po prostu z czasem trudniej sobie radzą w tej niecodziennej sytuacji, jaką jest ciążą i oczekiwanie na poród. Niegdyś można był wykorzystać jedynie 2 tygodnie urlopu przed narodzinami dziecka – dziś jest to aż 6 tygodni do dyspozycji matki przed porodem. Inną zmianą jest możliwość przedłużenia urlopu. W przypadku, gdy ciąża była pojedyncza, jest to możliwość przedłużenia urlopu o 6 tygodni, zaś w przypadku ciąży mnogiej – aż o 8 tygodni, czyli dwa miesiące. Takie warunki dają matce możliwość dłuższego zajmowania się pociechami. Co jednak, gdy matka chce wrócić do pracy, a ojciec pragnie zajmować się dziećmi? Już od czerwca 2013 może to robić bez konieczności składania dodatkowych dokumentów – okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego może stać się po prostu urlopem „tacierzyńskim”.

Warto jednak pamiętać, że dokumenty o urlop macierzyński należy złożyć do pracodawcy w określonym terminie, aby on również mógł się przygotować na to, że jedna z jego pracownic będzie niedostępna przez jakiś czas, i był w stanie znaleźć kogoś na zastępstwo. Dlatego już teraz pobierz wniosek o urlop macierzyński i spokojnie czekaj na narodziny swojej pociechy, nie stresując się sytuacją w pracy.

Ten artykuł dotyczy:

  • wniosek o urlop macierzyński 2014
  • wniosek o całoroczny urlop macierzyński 2014
  • wniosek o platny urlop macierzynski
  • wzor o urlop macierzynski
  • yhs-001

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>