Urlopy macierzyńskie w 2014 – jakie zmiany?

W ostatnim czasie rząd uchwalił wiele zmian, które dotyczyć mają matek nowonarodzonych dzieci, a także czasu, który mogą spędzić one ze swoimi pociechami. Choć sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji, choćby w przypadku podziału dzieci, których będzie dotyczyć, a których już nie, co zależało dokładnie od dnia urodzenia, to jednak trzeba przyznać, że zmiany z pewnością wyjdą matkom i ich dzieciom na dobre. Sprawdźmy, dlaczego urlopy macierzyńskie w 2014 będą dla matek wygodniejsze.

Ile urlopu przysługuje rodzicom?

Urlopy macierzyńskie w 2014 to przede wszystkim dłuższy czas, który przysługuje pracującym matce i ojcu po narodzinach dziecka. Jest to z pewnością dobry znak, ponieważ wielu naukowców i lekarzy widzi zbawienny wpływ kontaktu dziecka z matką przez pierwsze miesiące i lata jego rozwoju – a dotychczas matka była zmuszona szybko wrócić do pracy. Tymczasem obecnie podstawowego, przysługującego automatycznie urlopu będzie miała ona aż 20 tygodni. Co ciekawe, 14 tych tygodni musi wykorzystać matka, zaś z 6 ostatnich skorzystać może również ojciec, jeśli kobieta chce wrócić do pracy. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na model rodziny, który dotychczas utrzymywał, ze to matka musi zajmować się swoim dzieckiem, nie mając szans na realizowanie swojej kariery. Zmieniły się również warunki przyznawania takich zasiłków, jak zasiłek macierzyński – warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu powiększenia rodziny.

Zasiłek macierzyński w 2014

Obecnie kobieta może otrzymać od 60 do 80% zarobków w ramach regularnego zasiłku. Warto wiedzieć, że wniosek o zasiłek macierzyński, jaki zostanie złożony w urzędzie, jest wyznacznikiem kwoty otrzymanej w ramach zasiłku. W przypadku osób, które zdecydują się na półroczny urlop macierzyński, będzie to 100% wymiaru kwoty, natomiast przy decyzji o rocznym urlopie – 80%. Jeżeli po pół roku matka zdecyduje się przedłużyć urlop, będzie na nią czekać zasiłek w wysokości 60% stawki. W ten sposób stawka jest zależna od tego, jak długo matka planuje pozostać ze swoim potomkiem, co na pewno jest uczciwe zarówno w stosunku do stworzonej rodziny, jak również pracodawcy.

Ten artykuł dotyczy:

  • urlop macierzyński w 2014
  • zasiłek macierzyński 2014 zmiany
  • dziecko jaki urlop macierzynski w 2014
  • martwonarodzone dziecko urlop macierzyński 2014
  • urlop macierzyński warunki przyznania2014
  • y macierzyńskie
  • •urlop macierzyński warunki przyznania2014

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>