Urlop wypoczynkowy

Od pewnego czasu wiele mówiono, że rząd planuje zmiany w zakresie urlopów macierzyńskich i przebywania matki z dzieckiem po porodzie. W ostatnich dniach na Wiejskiej uchwalono nową ustawę, która, co ciekawe, przeszła jednogłośnie. Urlop macierzyński wraz z urlopem rodzicielskim będzie trwał okrągły rok dla matek wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku

Ile trwa urlop macierzyński?

Zgodnie z obecnym stanem prawnym podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. Można także skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, co łącznie daje 26 tygodni. Istotne jest to, że 16 z 20 tygodni może wykorzystać tylko matka. Z reszty, czyli 4 tygodni może skorzystać ojciec nowonarodzonego dziecka. Warto jednak pamiętać, że urlop macierzyński to zupełnie co innego jak urlop wypoczynkowy. I wcale nie chodzi o to, że na urlop wypoczynkowy zwykle wyjeżdża się nad morze czy w góry, a na urlopie macierzyńskim głównie siedzi się w domu. Wychowanie dziecka jest tak naprawdę bardzo ciężką pracą, która zaczyna się tuż po urodzeniu i trwa przez długie lata. To, że dziecko jest małe, wcale nie ułatwia sprawy. Małe dziecko ma swoje potrzeby, które wcale nie jest tak łatwo wyczuć. Szczególnie trudne może być to przy pierwszym dziecku, z każdym kolejnym rodzicom powinno być nieco łatwiej. Jednak na wychowanie potomka należy poświecić bardzo dużo czasu, zdrowia i sił. Jeżeli więc ktoś myśli, że urlop macierzyński to prawie to samo co urlop wypoczynkowy… powinien się nad sprawą jeszcze bardzo gruntownie zastanowić.

Co po macierzyńskim?

Jak wspominano wyżej, urlop macierzyński może trwać 26 tygodni. Wcale nie oznacza to jednak, że po jego skończeniu należy wracać do pracy. Stosunkowo nową opcją w polskim prawodawstwie jest urlop rodzicielski, z którego można skorzystać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Ten rodzaj urlopu również trwa 26 tygodni i może być dzielony pomiędzy matkę i ojca dziecka. Jednak każda z części urlopu musi trwać co najmniej 8 tygodni i jednocześnie nie można go podzielić na więcej niż 3 okresy. Jednak to, że z urlopu rodzicielskiego może skorzystać obydwoje rodziców to nie jedyna różnica między tym urlopem a macierzyńskim. Jak można się łatwo domyślić, chodzi o finanse.
Podczas trwania urlopu macierzyńskiego matce przysługuje zasiłek w wysokości 100 procent pensji. W przypadku urlopu rodzicielskiego jest już mniej różowo – rodzic może otrzymywać zasiłek w wysokości 60% swojej pensji. Jednak to nie koniec możliwości. W momencie, kiedy matka od razu zapowiada, że chcę wykorzystać urlop macierzyński, a od razu potem rodzicielski, czyli, że nie będzie jej w pracy przez okrągły rok, wówczas przez cały czas będzie jej przysługiwało świadczenie równe 80% pensji. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie zmian w otrzymywanych pieniądzach.
Dzięki zmianom w ustawach wszystkie matki, które po 31 grudnia 2012 roku przywitały na świecie swoje pociechy będą mogły korzystać z rocznej możliwości przebywania ze swoim dzieckiem. Warto jednak pamiętać, że urlop macierzyński czy urlop rodzicielskim w żadnym wypadku nie jest tym samym co urlop wypoczynkowy. Podczas wychowywania dziecka czeka nas wiele nie zawsze łatwych, ale ważnych zadań.

Ten artykuł dotyczy:

  • urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim
  • urlop rodzicielski a urlop wypoczynkowy
  • czyzaurloprodzicielskiprysługujeurlopwypoczynkowy
  • urlop wypoczynkowy po rodzicielskim
  • urlop rodzicielski a wypoczynkowy
  • 2014 urlop wypoczynkowy po macierzynskim
  • urlop wypoczynkowy podczas urlopu rodzicielskiego
  • urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński
  • urlop rodzicielski a urlop wypoczynowy
  • urlop macieżyński a wypoczynkowy

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>