Urlop macierzyński w 2013 roku

Jeśli zaczynasz urlop macierzyński w 2013 roku, czeka Cię wiele korzystnych zmian w prawie: możesz mieć aż rok urlopu na dziecko, urlop macierzyński jest płatny, a jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, ZUS opłaci za Ciebie składki i w końcu będziesz mogła iść na normalny urlop wychowawczy. Jak dokładnie wyglądają zmiany? Dowiesz się z artykułu!

Urlop macierzyński w 2013 roku

Wymiar jaki przyjmuje urlop macierzyński w 2013 roku może wynieść aż 12 miesięcy, ale z powodu zmian prawnych w 2013 roku nie jest jednolity. Na urlop macierzyński w 2013 składają się trzy składniki: podstawowy macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Należy odróżnić dwie sytuacje:

 • urlop macierzyński przed 17 marca 2013
 • urlop macierzyński po 17 marca 2013

Najpierw prostsza sytuacja. Kiedy bierzemy urlop macierzyński przed 17 marca 2013 roku, przysługuje nam 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz opcjonalnie 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Mimo że cześć posłów próbuje walczyć o dłuższy urlop macierzyński dla rodzących przed 17 marca, to szanse na to są niewielki i prawdopodobnie cały przysługujący urlop wyniesie 24 tygodnie, przy czym 20 tygodni urlopu przysługuje nam „ustawowo”, a na 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego musimy złożyć wniosek, który pracodawca ma obowiązek przyjąć. To prosta formalność, której nie ma się co bać.

Ile trwa urlop macierzyński od 17 marca 2013?

Korzystniej wygląda sytuacja, jeśli zaczniemy **urlop macierzyński po 17 marca 2013***. Ile trwa urlop macierzyński od 17 marca 2013? Samo macierzyńskie ma taki sam wymiar jak poprzednio: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 4 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego na wniosek matki.

Do tego dochodzi jednak najważniejsza zmiana 2013 roku: maksymalnie 28 tygodni urlopu rodzicielskiego. Płatny urlop rodzicielski przysługuje wszystkim matkom, których ostatni tydzień urlopu macierzyńskiego wypada 1 września 2013 roku lub później. Urlop rodzicielski możemy podzielić na 3 części po minimum 8 tygodni każda. Należy go jednak wykorzystać zanim dziecko będzie miało rok. Oznacza to, że wykorzystując:

 • urlop macierzyński,
 • dodatkowy urlop macierzyński,
 • urlop rodzicielski

możemy mieć aż rok płatnego urlopu na dziecko. Warto dodać jeszcze, że urlop macierzyński możemy wziąć 2 tygodnie przed planowanym porodem (ustalane na podstawie zaświadczenia od lekarza o przewidywanym dniu porodu), więc jeśli rodzimy po 17 marca 2013 roku opłaca się w miarę możliwości zaplanować urlop macierzyński tak, żeby spędzić z dzieckiem więcej czasu.

Działalność gospodarcza a macierzyński 2013

Zmiany w urlopach macierzyńskich są korzystne również dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Największą korzyścią jest oczywiście wyliczanie zasiłku macierzyńskiego według podstawy deklarowanych składek na ZUS, które nie są ściśle związane z dochodem osoby samozatrudnionej (przedsiębiorcy mogą wybrać jaką składkę na ZUS chcą odprowadzać).

Jeszcze przed 2013 rokiem było głośno o matkach, które po założeniu firmy na miesiąc dostawały ok. 5000 złotych zasiłku przez cały urlop macierzyński. Na chwilę pisania artykułu (styczeń/luty 2013) nadal jest to możliwe.

Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2013 roku

Podstawowy zasiłek macierzyński w 2013 roku pozostaje niezmieniony – nadal dostaniemy średnią wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, wliczając w to premie miesięczne, kwartalne i roczne.

Dużą zmianą jest jednak wprowadzenie dodatkowego zasiłku kiedy odbywamy dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim. W czasie urlopu rodzicielskiego przysługuje nam 60% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek w takiej kwocie przysługuje nam tylko jeśli poświęcamy cały urlop na opiekę nad dzieckiem. Od 1 września 2013 roku możemy bowiem odbywać urlop rodzicielski i jednocześnie pracować dla aktualnego lub innego pracodawcy (maksymalnie na pół etatu). Jeśli łączymy urlop i pracę, zasiłek zostanie proporcjonalnie obniżony.

Urlop wychowawczy po macierzyńskim

Po urlopie macierzyńskim możemy wybrać się jeszcze na urlop wychowawczy, który trwa maksymalnie 3 lata od zakończenia urlopu macierzyńskiego. Nowością wprowadzoną w 2013 roku jest to, że również samozatrudnieni mogą skorzystać z urlopu wychowawczego. Przed 2013 należało zawiesić działalność gospodarczą, co oznaczało brak naliczania stażu emerytalnego i ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie – opieki zdrowotnej. Widać więc, że zarówno jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą, jak i kiedy pracujemy na etacie, zmiany dotyczące urlopów macierzyńskiego i wychowawczego oraz zasiłku macierzyńskiego w 2013 roku są dla nas zawsze korzystne.

Ten artykuł dotyczy:

 • urlop macierzyński 2013
 • macierzyński 2013
 • urlop macierzyński w 2013
 • dodatkowy urlop macierzynski 2013
 • macierzyńskie 2013
 • urlop macierzyński w 2013 roku
 • zasiłek macierzyński 2013
 • ile trwa urlop macierzyski
 • yhs-fh_lsonsw
 • podanie o urlop macierzyński 2013

2 komentarzy do Urlop macierzyński w 2013 roku

 • Monika  pisze:

  Cześć Asiu!
  Dzięki za przydatne informacje :) . Fajnie, że ktoś zebrał to wszystko i umieścił w jednym miejscu, bo ja przyznam, że nie potrafię ogarnąć tych wszystkich przepisów, które są zapisane w ustawach, uchwałach, przepisach ZUS-u i nie wiadomo gdzie jeszcze, a w dodatku bardzo często się zmieniają.

  Pozdrawiam Ciebie i dzieciaczki!

 • paula  pisze:

  Ja też dziękuję za przydatną wiedzę, chociaż chyba należałoby jeszcze uzupełnić informację o urlopie rodzicielskim. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko zmienia się z dnia na dzień i nie można być pewnym tego co będzie po 17 marca 2013 (a już w ogóle we wrześniu, kiedy w praktyce zaczną obowiązywać przepisy), ale część zmian chyba zostanie bez zmian -urlop tacierzyński, wymiar urlopu wypoczynkowego czy zależność pracy na umowę-zlecenia a urlop macierzyński. Może to dobre pomysły na kolejne artykuły?

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>